top of page

NEZLE – GRİP ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Çoğu kişi nezle (soğuk algınlığı) ve grip hastalığının aynı anlama geldiğini düşünse de bu iki hastalık birbirinden farklıdır. Nezle (soğuk algınlığı) grip hastalığına göre daha hafif seyreden üst solunum yolu enfeksiyonudur.


Nezle (Soğuk Algınlığı) Nedir?

Soğuk algınlığı; kış aylarında sık olarak görülen rhinovirüs, coronavirüs, adenovirüs, respiratuar sinsisyal virüs gibi yaklaşık 200’den fazla üst solunum yolu virüslerininin neden olduğu enfeksiyondur.


Nezle (Soğuk Algınlığı) Nasıl Bulaşır?

Havadaki virüslerin damlacık halinde solunmasıyla bulaşmaktadır. Bunun dışında hasta kişilerin sekresyonlarıyla teması ile de bulaşmaktadır.


Nezle (Soğuk Algınlığı) Belirtileri Nelerdir?

Soğuk algınlığı virüslerinden biriyle temastan 1-3 gün sonra nezle semptomları görülmeye başlar. Genellikle nezle belirtileri hafif ateş (37-38C), boğaz ağrısı, boğazda yanma, burun akıntısı ve tıkanıklık, hapşırma, gözlerde sulanma ve yanma, kulaklarda dolgunluk, halsizlik ve yorgunluk, baş ağrısı şeklinde görülmektedir. Genel olarak birkaç gün istirahat ile hafif geçirilen bir hastalık olan soğuk algınlığı bazı kişilerde ağır da seyredebilmektedir. Erişkin bireylerde hafif seyirli olmasına rağmen bebeklerde daha ağır seyretmektedir. Özellikle ateş daha çok bebek ve çocuklarda görülmektedir.


Nezle (Soğuk Algınlığı) Tedavisi Nedir?

Soğuk algınlığının spesifik bir tedavisi bulunmamaktadır. Antibiyotikler bakterilere etkili olup virüslere karşı etkili değildir, bu nedenle antibiyotik kullanılması kesinlikle önerilmemektedir.

Nezlenin tedavisi, hastalığın semptomlarının giderilmesine yönelik verilmektedir. Soğuk algınlığına karşı piyasada birçok ilaç bulunmaktadır. Ağrı kesiciler, dekonjestanlar ve burun içi spreyler en çok kullanılan semptomatik tedavidir.

Semptomatik tedavi dışında bağışıklığı yüksek tutmak da hastalık sürecini hafifletmektedir. Bu nedenle istirahat, bol sıvı alımı, c vitamini düzeyi yüksek olan meyve ve sebzelerin tüketimi hastalığın tedavisinde destekleyicidir.


GRİP VE NEZLENİN ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Grip, nezle hastalığına göre ağır geçirilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Grip hastalığının tedavisi olması nedeniyle grip ve soğuk algınlığı arasındaki farkları bilmek önemlidir.SOĞUK ALGINLIĞI – NEZLE

GRİP

Etken

​200’den fazla virüs

​İnfluenza virüsleri

Ateş

​Nadiren

​38 – 39 derece

Boğaz Ağrısı

​Genellikle

Bazen

Burun Tıkanıklığı

​Genellikle

​Bazen

Baş Ağrısı

​Nadiren

​Sürekli

Genel ağrı/ Miyalji

​Az

​Genellikle

Hapşırma

​Genellikle

Bazen

Öksürük

​Nadir

​Genellikle

Komplikasyonları

​Sinüzit ve Kulak Ağrısı

Bronşit, Zatürree

Tedavi

​Spesifik tedavisi yok

Antiviral ilaçlar

Korunma

​Aşısı yok

​Aşısı var


bottom of page