top of page

Prezervatif her zaman koruyamaz

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunmada en çok önerilen yöntem kondom/prezervatiftir. Ancak kondom bariyer yöntemi ile korunma sağlamaktadır. Kondomun kapatmadığı cilt bölgelerini kapatmamaktadır. Temas ile bu cilt bölgelerinden enfeksiyon bulaşabilmektedir. Bu nedenle cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en önemli yolu tek eşliliktir.


Kondomların genellikle korumadığı veya tam koruma sağlamadığı cinsel yolla bulaşan hastalıklar;

  1. Herpes Simpleks Virus (HSV): Genital herpes/ genital uçuk, genellikle Herpes Simpleks Virus Tip 2 (HSV-2) tarafından, nadiren de Tip 1 (HSV-1) tarafından neden olur. Herpes, ağız veya genital bölgede yaralar oluşturur. Bu yaralar genellikle kondom tarafından tamamen kapsanmaz ve bu nedenle kondom kullanımı herpesin yayılmasını tamamen önlemez.

  2. Human Papilloma Virus (HPV): HPV, genital siğillere neden olabilen bir virüstür. HPV ayrıca rahim ağzı kanseri, anüs kanseri, penis kanseri ve ağız ve boğaz kanserlerinin gelişimine katkıda bulunabilir. HPV, cilt-cilt teması yoluyla bulaşır ve kondom kullanımı, bulaşmayı tamamen önlemeyebilir çünkü HPV, kondomun kaplamadığı genital bölgelerde bulunabilir.

  3. Molluscum Contagiosum: Ciltte göbekli kabarcıklar oluşturan ve genellikle cinsel temas yoluyla bulaşan viral bir enfeksiyondur. Kondomlar, bu enfeksiyonun bulaşmasını tamamen engellemeyebilir çünkü kondomun kaplamadığı cilt bölgeleri enfekte olabilir.

  4. Kasık Biti: Kasık biti, genellikle cinsel temas yoluyla bulaşan küçük, parazitik böceklerdir. Kondomlar, kasık bitlerinin bulaşmasını önlemez çünkü bu bitler kondomun kaplamadığı saçlı cilt bölgelerinde yaşarlar.

  5. Syphilis (Frengi): Sifiliz, genellikle cinsel temas yoluyla bulaşan bakteriyel bir enfeksiyondur. İlk aşamalarında sifiliz, genellikle ağrısız bir yara veya döküntü ile karakterizedir. Bu yaralar ve döküntüler kondomun kaplamadığı cilt bölgelerinde olabilir ve bu nedenle kondomlar sifilizin yayılmasını tamamen önlemez.

Bu nedenle, kondom kullanımı önemli olmasına rağmen, düzenli CYBE taramaları ve genel cinsel sağlık konusunda bilinçli olmak da önemlidir.bottom of page