top of page

Kondom Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kondomlar; cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ve gebelikten korunma yöntemi olarak kullanırlar, ancak doğru bir şekilde kullanılmadıklarında bu etkinlik azalır. Peki kondom kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

  1. Kondomun Tazeliği: Kondomların son kullanma tarihine dikkat edin. Son kullanma tarihi geçmiş kondomlar yırtılabilir veya delinme riski artabilir.

  2. Kondomun Saklanması: Kondomları direkt güneş ışığından ve aşırı sıcak veya soğuktan uzakta saklayın. Cüzdan gibi sıkıştırılmış yerlerde uzun süreli kondom saklamak, kondomun hasar görmesine neden olabilir.

  3. Kondomun Doğru Açılması: Kondom paketini keskin nesneler kullanmadan açın. Bu, kondomun yırtılma veya delinme riskini artırabilir.

  4. Kondomun Doğru Takılması: Kondomu penis tamamen sertleştikten sonra takın. Kondomun uç kısmında meni toplanması için bir alan bırakın. Bu, kondomun patlamasını önler. Ayrıca, kondomu aşağı doğru tamamen yuvarladığınızdan emin olun.

  5. Kondomun Sürekli Kullanılması: Cinsel ilişki sırasında kondomu sürekli kullanın. Cinsel ilişkiye başlamadan önce ve tamamlandıktan sonra kondom takılı olmalıdır.

  6. Her İlişkide Yeni Kondom: Her cinsel ilişkide yeni bir kondom kullanın. Bir kondomu bir kez kullanın ve tekrar kullanmayın.

  7. Doğru Boyut: Kondomun doğru boyutu önemlidir. Çok büyük bir kondom kayabilir, çok küçük bir kondom ise rahatsızlık vererek yırtılabilir.

  8. Su Bazlı Kayganlaştırıcılar: Kondomun yırtılmasını önlemek için su bazlı bir kayganlaştırıcı kullanabilirsiniz. Ancak yağ bazlı kayganlaştırıcılar (vazelin, bebek yağı, losyon, vb.) lateks kondomları hasara uğratabilir ve etkinliklerini azaltabilir.

  9. Kondomun Çıkarılması: Cinsel ilişki sonrası hemen kondomu çıkarın ve penisin vajinadan tamamen çekildiğinden emin olun. Bunu yaparken kondomun ucunu tutun ve penisin dışarı çıkmasını sağlayın. Bu, kondomun kaymasını veya içeriğinin dökülmesini önler.

  10. Alerjiler: Eğer latekse karşı alerjiniz varsa, poliüretan veya poliizopren kondomları tercih edin.

Tüm bu uygulamalar, kondomların doğru ve etkin bir şekilde kullanılmasını sağlar ve CYBE veya istenmeyen gebelik riskini azaltır.


Sağlıklıcakla kalın
bottom of page