top of page

HIV'li Biriyle İlişkiye Girmek: Bilinmesi Gerekenler

AIDS Hastası ile ilişkiye girmekle, HIV virüsü taşıyan biriyle ilişkiye girmek bir birine yakın durumlardır. Buradaki esas durum korunmasız olarak ilişkiye girmiş olmakdır.

Eğer ki ilişki sırasında korunulmadıysa ( Condom vs. kullanılmadıysa) Hiv virüsü bulaşmış olabilir. Bu ihtimak çok yüksektir. Bu nedenle vakit kaybetmeden enfeksiyon hastalıkları doktoruna muayene olmanız gerekir.


Aids / Hiv virüsü ağız yoluyla da bulaşabilir. Bunun için bazı şartların sağlanması gerekir.

Mesela; ağızda bir yara varsa, kan- sperm teması gerçekleşirse hiv virusu bulaşabilir.


Yukarıda belirttiğim gibi burada esas durum cinsel ilişki sırasında korunmaktır.

Cinsel ilişki sırasında korunma yöntemleri için ilgili makalemi okuyabilirsiniz.

AIDS / HIV Doğru bilinen yanlışlar
HIV (İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü), ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır ve birçok kişi için bu konu oldukça hassastır. Özellikle HIV'li biriyle ilişkiye girmenin bulaş riski konusunda yanlış anlaşılmalar ve bilgi eksiklikleri vardır. Bu makale, HIV/AIDS'in nasıl bulaşabileceği ve bu tür bir ilişkide nelere dikkat edilmesi gerektiği üzerine bilgiler içermektedir.


HIV/AIDS Nasıl Bulaşır?


HIV, belirli vücut sıvıları (kan, meni, vajinal sıvılar ve anne sütü) aracılığıyla bulaşır. En yüksek risk, korunmasız cinsel ilişki, paylaşılan iğneler ve anneden bebeğe geçiştir.


Korunmasız Cinsel İlişki

Korunmasız cinsel ilişki, HIV bulaşma riskinin en yüksek olduğu yöntemlerden biridir. Eğer partneriniz HIV pozitifse ve korunmasız cinsel ilişkiye giriyorsanız, bulaşma riski oldukça yüksektir.


Korunma Yöntemleri

  • Kondom Kullanımı: Kondom, HIV bulaşma riskini önemli ölçüde azaltır.

  • Ön Maruziyet Profilaksisi (PrEP): HIV pozitif olmayan bireyler, ilişkiye girmeden önce ve sonra antiretroviral ilaçlar alarak HIV bulaş riskini azaltabilir.

  • Partnerin Viral Yükünün Kontrol Altında Olması: Eğer HIV pozitif bir kişi düzenli antiretroviral tedavi görüyorsa ve viral yükü sürekli olarak ‘’saptanamaz’’ seviyede ise, HIV bulaşma riski önemli ölçüde azalır.

Farkındalık ve Test

HIV pozitif bir kişiyle ilişkiye girecekseniz, her iki tarafın da son HIV test sonuçlarını bilmek önemlidir. Düzenli HIV testi ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar için test yaptırmak, sağlıklı bir cinsel yaşam için gereklidir.HIV'li biriyle ilişkiye girmenin risklerini anlamak, korunma yöntemlerini uygulamak ve düzenli testlerle durumu izlemek, bu tür bir ilişkide bulaşma riskini önemli ölçüde azaltabilir. Unutulmamalıdır ki, kesin bilgiler ve rehberlik için enfeksiyon hastalıkları uzmanı bir doktora başvurmak her zaman en iyisidir.bottom of page